Program

Online presentations

Please, send your presentation, talks, and posters in PDF format (“name_topic.pdf”) to email martin-urban@fel.cvut.cz . We are going to publish them on AXRO program website.

Nov 27

18.00 – 19.00            Registration
19.00 – 22.00            Welcome Cocktail

Nov 28

8.30 – 9.00                  Registration

9.00 – 9.10                  Opening workshop and Welcome notes:

Vladimir Karas, Director, Astronomical Institute of Academy of Sciences of the Czech Republic
Zbynek Skvor, Vice-Rector for Science and Research, Czech Technical University
Pavel Ripka, Dean, CTU Faculty of Electrical Engineering

9.10 – 9.30                  Ondrej Svab – Czech Space Activities: Recent Status
9.30 – 9.50                  Rene HudecAXRO Welcome and Historical Background

Session on Astrophysics
Session chair: John Nousek

9.50 – 10.20                Gabriel Torok – On mass of active galactic nucleus XMMUJ134736.6+173403
10.20 – 10.45              Maria D. Caballero-Garcia – Results from the use of the X-ray reverberation model KYNREFREV: exploring new coronal geometries

10.45 – 11.05              Coffee Break

11.05 – 11.30              Wenda Zhang – Probing Bardeen-Petterson effect in tidal disruption events with spectral line reverberation mapping
11.30 – 12.05              Vojtech Simon – Long-term activity of binary X-ray sources in various energy bands
12.05 – 12.40              Bernd Aschenbach – QPOs of black holes explained by frequency resonances of epicyclic motions in the accretion disk
12.40 – 13.00              Vladimir Karas – Orbiting blobs in SMBH accretion discs in the era of high-angular resolution and polarimetry

13.00                           End of Session

13.00 – 14.00              Lunch

14.30                           Conference Dinner – joint departure from Villa Lanna
16.00 – 17.15              Visit and degustation, Ferdinand brewery Benesov

17.30 – 22.30              Visit to Konopiste castle and conference dinner in restaurant  Stodola

23.00                          Arrival to Villa Lanna

Nov 29

Session on X-Ray Optics I
Session chair:  Thorsten Döhring

9.00 – 9.35                  Boris LandgrafSPO development for missions as Athena and Arcus
9.35 – 10.00                Richard Willingale Development of the lobster eye telescope onboard the Einstein Probe Mission
10.00 – 10.30             Tanmoy Chattopadhyay – Characterization of an X-ray Lobster Optic with a Hybrid CMOS detector

10.30 – 10.50              Coffee Break

Session on X-Ray Optics II
Session chair:  Bernd Aschenbach

10.50 – 11.05              Yanji YangDevelopment of X-ray Optics of Spectroscopic Focusing Array onboard the enhanced X-ray Timing and Polarimetry mission (eXTP)
11.05 – 11.25              Nozomi Nakaniwa – Development of a silicon mirror for future X-ray missions using the hot plastic deformation process
11.25 – 11.50              Thorsten Döhring – Methods of coating stress compensation for iridium based X-ray mirrors
11.50– 12.25               Herman Marshal – Optics for the Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE)

12.25 – 13.25              Lunch

Session on Missions
Session chair:  Vladimir Karas

13.25 – 14.05              John Nousek – Speeding up Swift
14.05 – 14.20              Yong Chen –Progress of Follow-up X-ray Telescope onboard Einstein Probe mission
14.20 – 15.05              Filippo Frontera – The THESEUS mission: science goals, configuration and development status

15.05 – 16.00              Coffee Break + Poster Session

Poster Session

Drew Miles  – Preliminary design of a new diffuse soft X-ray spectrometer for sounding rockets
Vladimir Karas – Modelling the jet kinematics of OJ287
Thorsten Döhring – Optics development for X-ray astronomy – a review on four joint Bavarian-Czech projects
Rene Hudec – KB X-ray Optics in AHEAD Project
Ondrej Nentvich: Data processing of 1D lobster-eye Optics and Their Combination
Martin Urban: Temperature Dependence of the Pixel Threshold for the Timepix Detector: Preliminary Results

Session on Missions (cont.)
Session chair: Richard Willingale

16.00 – 16.20              Tomas Baca VZLUSAT-1: A Year of Space Radiation Monitoring on the First Czech CubeSat
16.20 – 16.40              Vladimir Daniel – REX LE X-ray Telescope experiment overview
16.40 – 17.20              Filippo Frontera: The high energy gamma-ray mission concept ASTENA
17.20 – 17.40              Mikhail Pavlinsky: Overview of ART-XC / SRG instrument
17.40 – 17.55              Rene HudecESA SMILE and Czech participation

17.55                           End of Session

19.00                           Conference Dinner – U Spirku restaurant

Nov 30

Session on Optics III
Session chair: William Zhang

9.00 – 9.20                  Richard Willingale – An X-ray Test Station for Micro Channel Optics
9.20 – 9.55                  Randall McEntaffer – Advancements in reflection gratings for astronomical spectrographs
9.55 – 10.20                 Marta Civitani  – Full shells for Lynx Mirror Assembly

10.20 – 10.50           Coffee break

Session on Optics IV
Session chair: Marta Civitani

10.50 – 11.15              William Zhang: Next Generation Astronomical X-ray Optics: High Resolution, Light Weight, and Low Cost
11.15 – 11.40             Raul Riveros –  Manufacture of Lightweight Silicon X-ray Mirrors for High-Resolution X-ray Astronomical Optics
11:40 – 12:00            Brandon Chalifoux: Film stress compensation and mirror mounting stress relief
12.00 – 12.20             Vladimir Tichy – analytic calculation of performance of lobster eye

12.20 – 13.10             Lunch

Session chair:  Raul Riveros
13.10 – 13.35              Herman Marshall – Methods for Soft X-ray Polarimetry
13.35 – 14.00              Ladislav Pina – X-ray optics for astrophysical applications
14.00 – 14.25             Benjamin Donovan – Performance testing of X-ray reflection grating prototypes for the Off-plane Grating Rocket Experiment
14.25 – 15.00            Vadim Burwitz – AHEAD: the Project and its Joint Research Activity on X-ray optics

15.00– 15.15              Roundtable discussion
15.15 – 15.30              Concluding remarks (John Nousek)
15.30 – 15.45              Concluding remarks (William Zhang)
15.45 – 16.00              Concluding address (Rene Hudec)

16.00                           End of Workshop